PAMOJA
FESTIVAL

På Pamojafestivalen finns något för alla! På dagtid torsdag och fredag är föreläsningarna särskilt riktade till skolungdomar men alla är välkomna i mån av plats. 

TORSDAG 23 MAJ - MALMFÄLTENS FOLKHÖGSKOLA & FOLKETS HUS
10.00-11.30 Lukas Svärd - att växa upp i fel kropp:
Aulan Folkhögskolan
12.30-13.30 Trygga Barnen - hopp och handlingskraft:
Aulan Folkhögskolan
14.30-16.00 George Kilby Jr & Phil Wiggins - Racism, reconciliation and the blues (spoken word & musik):
Folkets hus
17.00-19.00 INVIGNING AV PAMOJAFESTIVALEN 2019:
Foajén på Folkhögskolan
Fira mångfalden i Kiruna!
Kom gärna iklädd folkdräkt/högtidsdräkt (kolt, tornedalsdräkt, bunad, kanga, shalwar kameez,
shari, zuria...)!
- Invigningstal av kommunalrådet
- IQ-certifiering och diplomutdelning
- Spoken word av Rönn Zakrisson
- Musik av Dreamlovers
- Dans av Serigne Dial och Kulturskolan
- Dryck och tilltugg
FREDAG 24 MAJ - MALMFÄLTENS FOLKHÖGSKOLA & FOLKETS HUS
8.30-9.30 Showan Shattak, #kämpashowan- Ingen jävla hjälte: Aulan Folkhögskolan

10.00-11.30 Erik Widlund, Hjärnkoll - En oönskad livssituation: Aulan Folkhögskolan

19.00 Blueskonsert med George Kilby Jr & Phil Wiggins: Folkets Hus (2 x 40 min)
LÖRDAG 25 MAJ - TUSEN TONER, GRUVVÄGEN 1
9.00-10.00 Zumba master class - Yoana Logrono

10.15-11.00 Salsa solo class - Yoana Logrono

11.00-12.00 Filosoficafé tema "normer" - samtala om normer och värderingar

11.15-12.00 Linnea Huhta, Met Nuoret - Vad betyder kultur för dig?

12.30-13.00 Dansuppvisning - Kulturskolans yngsta barngrupper

Ca 12-14.00 Graffiti workshop utomhus - Testa graffiti som konstform under vägledning av proffsiga konstnärer!

12.30-13.30 Julia Uusitalo - Konvertit i Kiruna

13.15-14.15 Showan Shattak - Ingen jävla hjälte

13.45-14.45 Hannes Olofsson - att vara trans i Kiruna
 
14.30-16.00 DJ-workshop med Maydar (Kom i tid! Åtta platser!)
 
15.00-16.00 Abdinasir Osman, Hjärnkoll - våga prata om psykisk ohälsa!
 
16.10-17.00 Västafrikansk dansworkshop - Emma Taube
 
16.15-17.15 Johanna Ögren - Mamma, pappa, pengar
  MUSIK & SPOKEN WORD:
19.00 Sousou & Maher Cissoko - Sveriges mest kända koraspelare

19.50 Kalla dagar - frusna Kirunamusiker som sprider värme
 
20.30 Right To Be Hostile - reggae från Norge och Zambia
 
21.10 Wisam & Samar - palestinsk folklore från Svappavaara
 
21.50 Rönn Zakrisson (Norrbottensmästare i poetry slam 2019!) - spoken word från Sápmi
 
22.30 Timimie Märak - spoken word
 
23.10 Lee Bowie - lekfull popduo med rötter i Sydamerika, Afrika och Norden
 
23.50 Maydar - modern RnB med influenser från Sverige och Irland
 
00.30 Bahjat - Spotifystjärnan från Libyen/Malta med över 2 miljoner spelningar
 
01.10 DJ Nazari - elektroniska dansbeats avslutar Pamojafestivalen 2019!
WE HOPE YOU WILL ENJOY! ♥
Vill du veta mer? Kolla här för mer information om vilka fantastiska artister, föreläsare och workshops du har att se fram emot i år!
TRE DAGAR AV FÖRELÄSNINGAR, MUSIK, KONST, DANS OCH WORKSHOPS

FESTIVAL FAQS

HUR SKAPADES PAMOJAFESTIVALEN?
Sparbanken Nord.jpg

© 2019 by Pamojafestivalen. Proudly created with Wix.com

FESTIVALPARTNERS
This site was designed with the
.com
website builder. Create your website today.
Start Now